Snímatelné zubní náhrady

Hlavním charakteristickým znakem snímatelných náhrad je to, že je pacient může a musí sám vyjímat a čistit. Návyk na snímatelnou náhradu může trvat různě dlouho. Období návyku lze snáze překonat s pomocí tzv. fixačních přípravků, které jsou k dostání v lékárnách. Na snížení dávivého reflexu se doporučuje cucání bonbónů. Tím lze také zmírnit nepříjemný pocit z nadměrné tvorby sliny, která je přirozenou reakcí na „cizí těleso“ v ústech.

Jak na nasazování a snímání?

Pamatujte si, že se náhrada vkládá do úst vždy zvlhčená. U horní zubní náhrady po nasazení skousněte, polkněte, udělejte pár pohybů tvářemi a pomocí jazyka se pokuste odstranit vzduch mezi sliznicí a náhradou. U dolní zubní náhrady po nasazení zatlačte špičkou jazyka na hrany dolních předních zubů. Při snímání zubní náhradu uvolněte z jejího místa tahem dolů (u horní náhrady) nebo nahoru (u dolní náhrady) za spony. Celkovou náhradu uvolníte nejlépe tak, že při zavřených ústech nafouknete tváře a utvoříte v ústech přetlak vzduchu, který náhradu uvolní. V případě zubních náhrad, u nichž jsou použita zařízení přidržující náhradu v ústech, nacvičte raději nasazování a snímání pod dohledem lékaře.

Jak snímatelnou náhradu čistit?

Snímatelné zubní náhrady
Snímatelné zubní náhrady

Po každém jídle je nutné vypláchnout ústa teplou vodou. Aspoň jednou denně omyjte zubní náhradu proudem vody. Zbytky jídla a nečistoty je možné odstranit pomocí měkkého zubního kartáčku. Na poškrábaném povrchu zubní náhrady se snadno může usadit zubní plak, proto byste se měli vyhýbat tvrdým zubním kartáčkům. Dobře se osvědčují speciální čistící tablety, které se přidávají do sklenice vody, v níž je náhrada ponořená. Na čištění náhrady používejte jen přípravky určené tento účel. Náhrada by neměla přijít do styku s kyselinami, louhy, koncentrovaným alkoholem, horkou vodou, sálavým teplem, abrazivními pastami a prášky.

Jak je to s jídlem?

Snímatelná zubní náhrada není bohužel totéž, co vlastní zuby. Připravte se na to, že síla skusu bude oproti vlastnímu chrupu třetinová a způsob žvýkání zcela jiný. Potrava by neměla být příliš tvrdá ani lepivá. Menší nakrájené kousky potravy žvýkejte pomalu, opatrně, a symetricky na obou stranách náhrady. Dávejte pozor na horké pokrmy a tekutiny. Umělé patro zubní náhrady Vás zbavuje citlivosti a mohli byste si tak popálit vlastní měkké patro a jícen. Je možné, že zpočátku nebudete vnímat ani chuť jídla, protože chuťové pohárky budou zakryty umělým patrem zubní náhrady.