Co to je endodoncie?

Endodoncie je jedna ze specializací zubního lékařství, která se zabývá zubní dření, což je měkká tkáň vyplňující dřeňovou dutinu a kořenové kanálky. Zubní dřeň je bohatá na nervy a krevní cévy, vyživující zub a umožňující jeho růst.

Na věku záleží

K endodontickým zákrokům častěji dochází u dospělých pacientů. Je to podmíněno tím, že v dospělosti nemá zubní dřeň téměř žádnou regenerační schopnost. V případě jejího odumření zaniká propojení s krevním řečištěm a bílé krvinky tak nemohou zabránit případnému šíření infekcí. Endodontické ošetření, neboli ošetření kořenových kanálků má za cíl odstranit infikovanou zubní dřeň a vyčistit systém kořenových kanálků, aby bylo možné jej následně hermeticky zaplnit.

Kdy je endodontické ošetření nutné?

Endodontické ošetření je nezbytné v případě, když zubní kaz již dosáhl zubní dřeně. Kvalitním ošetřením kořenových kanálků se nám často podaří infekční kostní ložisko vyhojit a tím zub zachovat.

Jak endodontické ošetření probíhá?

Ošetření zubních kanálků
Ošetření zubních kanálků

Cílem celého endodontického zákroku je ošetřit kořenové kanálky zubu v celé jejich délce, která se zjišťuje jak pomocí RTG snímků, tak i elektronicky. Ošetření zubních kanálků spočívá v čištění infikované kořenové tkáně a následném zaplnění kořenového kanálku, který musí být dostatečně rozšířený a zbavený veškerých infikovaných zbytků zubní dřeně. K tomu slouží speciální chemická dezinfekce a endodontický motor. Dalším důležitým krokem je hermetické zaplnění kořenového kanálku. Nejčastěji se plní gutaperčovými čepy a speciální pastou (tzv. sealerem), která po čase v zubním kanálku ztuhne. Tím se kořenový kanálek stane neprůchodným pro bakterie a infekce již nebudou moct vnitřek zubu osídlit.

Je to jednoduchý zákrok?

Ošetření zubních kanálků je velice náročné po stránce používaných přístrojů, nástrojů a materiálů a zároveň vyžaduje od zubaře zručnost a preciznost. Aby byla dosažena maximální kvalita, pracuje se pod operačním mikroskopem. Vzhledem k nutnosti čistého operačního pole se používají jednorázové sterilní nástroje a tzv. kofferdam, což je gumová blána na obepínání ošetřovaného zubu, která má zabránit znečištění kořenových kanálků slinou či krví.

Proč nadstandard?

Endodontické ošetření metodou centrálního čepu je poměrně archaický přístup. Proto svým pacientům nabízíme výhradně endodontické ošetření metodou kondenzace, které se považuje za nadstandard a není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V naší zubní ordinaci vždy dbáme na to, aby nadstandardnímu způsobu ošetření, které si pacienti platí sami, předcházelo důkladné seznámení s cenou.