Fotokompozitní zubní výplně

Je-li zubní kaz diagnostikován ve stadiu, kdy se již nelze vyhnout odstranění (vrtání) postižené zubní tkáně, přicházejí na řadu zubní výplně, neboli plomby. Moderní stomatologie nyní nabízí celou škálu výplňových materiálů, které se liší adhezivními vlastnostmi (vazba se zubem), odolností, životností a v neposlední řadě estetickým vzhledem. Nejčastěji pacienti SofiDent volí tzv. „bílou“ plombu, které se odborně říká kompozitní zubní výplň. Kompozitní zubní plomby jsou vysoce estetické, mají lepší vazbu se zubem a hlavně neobsahují rtuť. Jedná se o druh syntetické pryskyřice, která se nanáší do otvoru po zubním kazu většinou v několika vrstvách. Upravený povrch zubu a kompozitní materiál nesmějí při plombování zvlhnout, proto v naší zubní ordinaci aplikujeme tzv. kofferdam, což je speciální gumová blána na obepínání ošetřovaného zubu, která zajišťuje pro zubaře naprosto suché pracovní pole.

Estetické fotokompozitní výplně
Estetické fotokompozitní výplně

Kompozitní zubní plomby mohou být chemicky nebo světlem tuhnoucí. Chemicky tuhnoucí zubní výplně jsou považovány za méně kvalitní a nedají se barevně vrstvit. Špičkového estetického výsledku umožňují dosáhnout světlem tuhnoucí zubní výplně. K jejich vytvrzení a přilnutí k zubu dochází pod vlivem speciálního modrého světla z polymerační lampy, proto se jim říká fotokompozity. Fotokompozitní zubní výplně se vyrábějí v široké škále odstínů o různém stupni průsvitnosti. Postupné vrstvení fotokompozitních hmot různých odstínů a průsvitnosti umožňuje zhotovit zubní výplň tak, aby byla naprosto neviditelná a nerozeznatelná od okolních zubních tkání.

Fotokompozitní zubní výplně je možné ihned zatěžovat. Pro životnost fotokompozitní zubní výplně je však nezbytná precizní ústní hygiena. O fotokompozitní zubní výplně se má pečovat stejně jako o vlastní zdravé zuby. Pokud je „bílá“ plomba zhotovena kvalitně a aplikována na vhodném místě a pacient ze své strany pravidelně dodržuje ústní hygienu, může být její funkčnost 20 i více let.

I když se jedná o nejprogresivnější druh plomby,  fotokompozitní zubní výplně se hradí z veřejného zdravotního pojištění pouze u dětí do 18 let (na stálé zuby v rozsahu od špičáku po špičák včetně), u dospělých se fotokompozitní zubní výplně nehradí. V naší zubní ordinaci vždy dbáme na to, aby nadstandardnímu způsobu ošetření, které si pacienti platí sami, předcházelo důkladné seznámení s cenou.