Zdraví Vašich zubů a dásní přímo závisí na kvalitě hygieny dutiny ústní.

Odkud vzniká zubní kámen a zubní plak?

Zubní plak je měkká, mazlavá a do jisté míry neviditelná vrstva na korunce zubu. Zubní plak je složen ze zbytků měkké potravy a mikroorganismů. Přítomnost bakterií v něm podporuje vznik zubního kazu a zánětu dásní. Mineralizací zubního plaku pak vzniká usazenina, které se říká zubní kámen.

Kontrola množství plaku může být přímá – mechanickým a chemickým rozrušováním a odstraňováním plaku v rámci ústní hygieny a nepřímá – úpravou diety.

Co to je dentální hygiena?

Jedná se o preventivní výkon prováděný v zubní ordinaci, který si klade za cíl odstranění zubního kamene, plaku a jiných nečistot. Při dentální hygieně dochází k redukci množství bakterií v dutině ústní, tedy i ke snížení rizika infekce, parodontitidy (onemocnění ozubice, dásní a zubního lůžka) a zubního kazu. Vedle profesionální péče o dutinu ústní zahrnuje dentální hygiena SofiDent i nácvik domácí péče a poradenství.

Jak často se dentální hygiena provádí?

Měli byste docházet na dentální hygienu aspoň jednou za 6 měsíců, tedy minimálně 2x ročně. Klasické čištění zubů, ani s používáním nití a mezizubních kartáčků, totiž nestačí. V domácích podmínkách se k zadním zubům většinou člověk nedostane. Proto zpravidla jednou za půl roku je nutné absolvovat dentální hygienu, kdy Vám odstraní veškeré mezizubní nánosy.

Jak dentální hygiena probíhá?

Dentální hygiena
Dentální hygiena

Dentální hygiena probíhá v několika etapách. Nejdříve dentální hygienistka Vám provede vstupní vyšetření dutiny ústní. Pak následuje samotná fáze čištění zubů, během níž se z jejich povrchu odstraňuje zubní kámen a zubní plak. Pokud Vaše dásně nekrvácejí, provede se čištění ručním nástrojem či ultrazvukem. Poté co jsou zuby vyčištěny, jsou dále leštěny pomocí rotačního nástroje. K leštění se používá ochranná pasta, která povrch zubů vyhlazuje. Pro zpevnění zubní skloviny se aplikuje fluorid. Závěrem budete provedeni správnou technikou čištění zubů a k tomu potřebnými pomůckami. Celý proces trvá zpravidla 60 minut.

Pokud při vstupní prohlídce dentální hygienistka zjistí, že Vaše dásně jsou zanícené a krvácejí, nebo že Vaše zubní kapsy jsou hlubší než 3 mm a máte odhalené krčky, budete potřebovat speciální péči. Dentální hygiena se pak provádí po úsecích chrupu a je tak časově náročnější.

Co to je pískování zubů (tzv. AirFlow)?

AirFlow je velice rozšířenou metodou mechanického čištění zubů v rámci dentální hygieny. Jedná se o šetrné odstranění zubního kamene a zubního plaku, a to i v těžce čistitelných mezizubních prostorech. Princip pískování je založen na jemném otryskávání povrchu zubů proudem tlakové vody se směsí čisticího prášku. AirFlow je bezbolestná metoda.