Vytažení (extrakce) zubu
Extrakce zubu moudrosti je chirurgický zákrok v dutině ústní, který se provádí v místní anestezii. Indikací k extrakci zubu je více a patří mezi ně hlavně následující:
- nezvládnutelné poškození zubu kazem;
- silná viklavost zubu;
- zub je příčinou kolemčelistního zánětu;
- různé úrazy zubu;
- zub brání nasazení protetické náhrady.
Pro tišení bolesti během tohoto chirurgického zákroku se zpravidla dělá lokální anestezie. V případě horních zubů se opichuje jednotlivý zub, kdežto u dolních se jedná o svodnou anestezii oblasti nervové větve.
Aby v pooperačním období nenastaly různé komplikace a poruchy hojení, je nutné, aby pacient po zákroku dodržoval řadu pravidel:
- Bezprostředně po zákroku dostanete do skusu tampon, který má zabránit krvácení. Tampon je nutné ponechat v ústech minimálně 15 minut.
- Pro zmírnění pooperační bolesti, případně otoku je vhodné si ještě před odezněním anestezie vzít běžný lék na bolest a začít chladit tvář v místě zákroku.
- V den zákroku a den následující nevyplachujte ústa a nekloktejte, abyste nenarušili vznik „zátky“ v extrakční ráně, která je nezbytná pro bezproblémový průběh hojení. Od dalšího dne je vhodné začít vyplachovat ústa bylinnými výluhy (např. řepík, šalvěj, heřmánek) či ústními vodami neobsahujícími alkohol (např. Corsodyl, Paroex, Curasept).
- Měli byste se vyhnout dráždivým potravinám a horkým nápojům.
- Pokud máte v ústech stehy, dávejte přednost měkčí stravě a kousejte na druhou stranu, aby nedošlo k jejich potrhání. Stehy Vám odstraníme zpravidla za 7 až 10 dní po operaci.
- Několik dní nekuřte a nepožívejte alkohol.
- Dodržujte pečlivě ústní hygienu, v okolí rány čistěte zuby velmi opatrně.
Osmičkám, neboli třetím stoličkám se obecně říká zuby moudrosti. Lidový název souvisí s tím, že se objevují mnohem později než všechny ostatní zuby. Obvykle se třetí stoličky prořezávají až během 18. – 24. roku života a často nemají dostatek místa k tomu, aby se správně prořezaly a zařadily do zubního oblouku. Někdy se stane, že se některá osmička neprořeže vůbec, jindy se prořezává vodorovně nebo šikmo. Stav, kdy se zub nemůže z nějakého důvodu prořezat, může postihnout jakýkoliv zub, ale u osmiček je nejčastější. Platí však, že horní zuby moudrosti bývají většinou ve správné poloze a pouze zřídka způsobují komplikace. Dolní osmičky naopak mnohem častěji bývají zablokované, vyrostou jen zčásti či nakřivo.
Prvotní vyšetření zubů moudrosti doporučujeme v době, kdy ještě nejsou prořezané. Zubní lékař pohmatem (svými prsty) vyšetří chrup. Podle rentgenového snímku pak upřesní polohu zubu v čelisti, určí stav a odhadne další vývoj zubu. Na základě těchto vyšetření je naplánován buď postup léčby nebo extrakce (trhání) zubu.
Zablokovaný zub moudrosti lze vyprostit tzv. chirurgickým vybavením. Vybavení zubu moudrosti je chirurgický zákrok zahrnující lokální anestezii, odklopení laloku, snesení kosti, vybavení samotného zubu, vyčištění rány a její následné zašití. V naší zubní ordinaci provádíme vybavení zubů moudrosti maximálně šetrně. V dolní čelisti přímo pod zubem nebo v jeho bezprostřední blízkosti se totiž nachází alveolární nerv. Dbáme na to, aby během chirurgického zákroku nedošlo k jeho poranění, které může způsobit brnění nebo necitlivost brady či rtu.