Krásné bílé zuby jistě přidají Vašemu obličeji zdravější a atraktivnější vzhled. Snadnou cestou k zářivému úsměvu je bělení zubů v naší zubní ordinaci na Praze 5.

Zda mohu bělení zubů podstoupit?

Bělit lze pouze stálé zuby, nikoliv mléčné. Zuby musí být zdravé, sanovány a bez známek zánětu dásní. Poškozené tetracyklinové zuby nebo zuby postižené fluorózou se bělí výhradně se svolením zubaře. Pacient musí být v době bělení zdráv. Budoucí maminky by měly vědět, že se v těhotenství bělení zubů nedoporučuje.

Jaké jsou způsoby bělení zubů?

Existují dvě varianty bělení zubů, a to ordinační bělení a domácí bělení. Při ordinačním bělení zubů se používá velice koncentrovaná bělící látka, a proto je tento způsob bělení zubů rychlejší a účinnější. Je nutné si však uvědomovat, že požadovaný výsledek nemusí být dosažen ihned po prvním sezení. V případě intenzivního zabarvení zubů bude nutné celou proceduru zopakovat.

Domácí bělení je pomalejší, a tak levnější metodou. Méně koncentrovaná látka se aplikuje na zuby v speciálních nosičích a nechává se na 1 až 2 hodiny ve dne nebo na dobu spánku v noci. Cyklus domácího bělení zpravidla trvá 2 týdny. Velice intenzivní zbarvení zubů však může znamenat až 8 týdnů domácího bělení.

Jakou metodu bělení zubů zvolit? Je to velice individuální záležitost, která závisí na více faktorech. Velkou roli hraje příčina zabarvení zubů, jeho rozsah, intenzita a také citlivost zubů. V neposlední řadě jsou to Vaše časové a finanční možnosti.

Jaké fáze má ordinační bělení zubů?

Bělení zubů Praha 5
Bělení zubů Praha 5

Před jakýmkoliv bělením zubů je žádoucí návštěva dentální hygienistky, která odstraní ze zubů zubní kámen a všechen plak v dutině ústní. Ordinační bělení zubů má pak dvě fáze, a to přípravu a samotné bělení. Cílem první fáze je zakrýt pomocí tamponů a ochranné pryskyřice všechny měkké tkáně. Ty nesmí přijít do kontaktu s bělícím gelem, neboť obsahuje karbamid peroxid / peroxid vodíku.

Samotná fáze bělení trvá 15 minut. Nejdříve zubař nanese na zuby bělicí gel. Pak nasadí pacientovi ochranné brýle a zapne plazmovou lampu s ultrafialovým světlem pro urychlení bělícího procesu. Po uplynutí stanovené doby všechen bělicí gel odstraní a zuby očistí. Podle potřeby se stejná procedura zopakuje.

Čeho se po bělení zubů vyvarovat?

Po bělení zubů může pacient pociťovat zvýšenou citlivost zubů. Měli byste se pak vyvarovat tepelných podnětů (studené a horké nápoje). Tato citlivost je dočasná a zpravidla netrvá déle než 2 dny. Aby nedošlo k opětovnému zabarvení zubů, měli byste se po bělení vyhnout potravinám a nápojům, které obsahují silná barviva. Jedná se zejména o červenou řepu, maliny, borůvky, červené víno, kávu, čaj apod. Kuřáci by se měli zdržet kouření. Po uplynutí 2 týdnů se barevný výsledek bělení zubů zcela stabilizuje a Vy se budete moct vrátit k obvyklému způsobu života.